O Nas

Greckie smaki
Z miłości do południowych smaków postał ciekawy lokal na kulinarnej mapie Białegostoku – to Grecka Restauracja Online. W niej jednak nie tylko smak jest ważny, ale też jakość i autentyczność. W kuchni używane są oryginalne, greckie produkty pochodzące od ich wyłącznego dystrybutora w Polsce. Zjemy tu prawdziwą fetę, a nie ser, który próbuje naśladować grecki wyrób (feta to produkt regionalny Grecji). W daniach są oliwki kalamata – ciemne oliwki nie takie, jakie znamy z supermarketów (te jednolicie czarne są zabarwiane). Kalamata ciemnieją nierównomiernie i są dużo większe. W restauracyjnej kuchni królują też dalmadakia, oryginalny grecki jogurt, prawdziwa pita oraz papryczki pepperoni.

Ateński szef kuchni

Nie tylko produkty są greckie, ale grecki jest również sam szef kuchni. To Dimitrios Chatzimpeis, który w 2010 r. przyjechał do Białegostoku.
– Jestem w Białymstoku, bo lubię Białystok. Tu jest spokojnie. W Atenach jest 5 milionów mieszkańców, duża przestępczość, zanieczyszczone powietrze – mówi Grek i nie ukrywa, że pokochał Białystok, pomimo, że pierwsza zima była dla niego szokiem. Jest fanem Jagiellonii, tak jak Panatinaikosu z rodzinnych Aten.

Dimitrios Chatzimpeis w Białymstoku realizuje się w gastronomii. Prowadził już jedną knajpę, w kilku pracował. W nowej Restauracji Online serwuje prawdziwe greckie dania, takie jakie przyrządzała jego mama. Chwali się, że jego specjalnością jest musaka.

- To zapiekanka przygotowywana na blaszce. Układa się na niej warstwowo: podsmażane ziemniaki, bakłażan, cukinię, sos bolognese, ale bolognese grecki, czyli mięso z sosem, a nie sos s mięsem, na koniec sos beszamelowy – opowiada.

Oprócz tego można zamówić pitę, gyros, bifteki (kotlety z siekanego mięsa), souvlaki (szaszłyki z karkówki) i krewetki. Niemal do wszystkich dań są dodawane frytki, wypiekane w restauracji chlebki, sałatka i tzatziki.

Szef kuchni rodem z Grecji nieskromnie mówi, że nikt w Białymstoku nie serwuje takiego sosu tzatziki jak on – z prawdziwym jogurtem greckim i, jak podkreśla z uśmiechem – z polskimi ogórkami i czosnkiem. Jego sałatka z resztą też jest stuprocentowo grecka.
– Sałatka grecka jest bez sałaty – puszcza oko Dimitrios. On swoją serwuje złożoną z pomidorów, ogórków, papryki, czerwonej cebuli, papryczek pepperoni fety i oliwek. Warto podkreślić, że do wszystkich sałatek dodawana jest oryginalna grecka oliwa z oliwek.

Na wynos

Grecka Restauracja Online podaje także inną śródziemnomorską specjalność – pizzę. Można ją zamówić w dwóch rozmiarach. Do wyboru jest ponad 20 gatunków, wiele z nich wykorzystuje również oryginalne greckie produkty.

Założyciele restauracji postawili przede wszystkim na jakość produktów, ale mimo to nie windowali cen. Pita, w całości wypełniona mięsem kosztuje 10 zł, gdy tymczasem „kapuściany” kebab około 14 zł. Zdecydowana większość cen jakościowych dań restauracji to kilkanaście złotych. Startery i przekąski to koszt kilku złotych.

Wszystkie dania dowożone są bezpłatnie na terenie całego Białegostoku. Zamówienia przyjmowane są codziennie do godz. 24.00, a w czwartki, piątki i soboty do godz. 3.00.